Koncentracja uwagi to umiejętność, która rozwija się stopniowo w toku życia człowieka i którą zdecydowanie warto ćwiczyć. Okazuje się być ona niezbędną we wszelkiego rodzaju świadomych działaniach, jest konieczna podczas wykonywania rozmaitych czynności dnia codziennego. Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw w ramach rozwijania zdolności skupienia uwagi oraz treningu pamięci, które warto wpleść w rytm dnia codziennego i w sposób urozmaicony, w miarę możliwości regularnie powtarzać.
Rozwijanie zdolności skupienia uwagi, świadomego zapamiętywania i odtwarzania
-
Co się zmieniło: dziecko zapamiętuje szereg zabawek, następnie zamyka oczy,
a Rodzic przestawia jedną, dwie, trzy zabawki – zadaniem dziecka jest ustalić, które zabawki zostały przestawione.
-
Kto zmienił miejsce: zabawa analogiczna, można stopniować trudność na zasadzie: dłuższy szereg – jedna zmiana; szereg tej samej długości – dwie, trzy zmiany.
-
Opowieść ruchowa: dziecko zapamiętuje kolejność aktywności bohatera opowieści, a potem powtarza je wspak (np. opowieść o kocie, który najpierw śpi mrucząc, następnie budzi się, ziewa, robi koci grzbiet, idzie do misko i pije mleko itd.).
-
Popatrz, zapamiętaj i odtwórz: Rodzic na zasłoniętej płaszczyźnie układa klocki/mozaikę geometryczną/guziki/drobne przedmioty, następnie przez chwilę pokazuje wzór dziecku komentując układ elementów, który dziecko odtwarza
z pamięci na swoim stoliku/płaszczyźnie, nie obserwując przy tym wzoru.
-
Parzyste – nieparzyste: Rodzic wymienia liczebniki, a dziecko klaśnięciem sygnalizuje, które z nich są parzyste.