top of page

Głównym zadaniem zabaw o charakterze sensorycznym jest dostarczanie różnorodnych bodźców niezbędnych do rozwoju zmysłów dziecka, tak by można było stale poszerzać świat jego doznań. Z powodzeniem możecie zatem Państwo do takich zabaw wykorzystać przedmioty codziennego użytku czy produkty spożywcze, które z pewnością znajdziecie w domu. Poniżej znajdziecie różnego rodzaju zabawy sensoryczne, które bez wątpienia wprowadzą mnóstwo radości i dobrej zabawy!

Jazda na brzuchu

Szukamy w domu koca /ręcznika/ kładziemy się na brzuchu i pokonujemy wcześniej ustaloną trasę. Prosto … w lewo… w prawo… obrót wokół własnej osi.. /możemy kierować strzałkami/.

 

Tor przeszkód

Wystarczy rozejrzeć się do domu, na pewno znajdziemy coś, co da się wykorzystać. Mogą to być poduszki z kanapy, stolik, krzesła, może kwiat w doniczce, może pluszaki. Teraz wystarczy tylko zaplanować tor. Można skakać z poduszki na poduszkę lub przeciwnie, poruszać się tak, żeby na nich nie stanąć. Można okrążać nasz kwiat lub, jeśli jest ich więcej, omijać slalomem. Można czołgać się pod krzesłem lub wspinać się na nie, a potem zeskakiwać. Fajnym pomysłem jest umieszczenie pod niskim stolikiem dużej ilości poduszek, pluszaków, piłek, a potem przeciskanie się między nimi.  
Labirynt utworzony z taśmy malarskiej, liny/ sznurka, poduch/ i wszystkiego co Wam przyjdzie do głowy, układamy poduchy do przeskoków, ze sznurka rozkładamy pajęczynkę /dziecko ma przejść nie dotykając sznurka, kołdra zwinięta w rulon /wąska kładka/  klocki – przeskoki obunóż, chodzenie na czworakach, czołganie itp.

Ograniczeniem tu są tylko względy bezpieczeństwa i wyobraźnia.

 

Piraci

Przeciąganie liny /jeżeli nie mamy może być duży ręcznik/.

 

W królestwie

Ugniatamy kule gazetowe a następnie przerzucamy do przeciwnika, kto uzbiera ich więcej ten musi wykonać zadanie np. 5 pajacyków, 2 skłony, przysiady, stanie na jednej nodze/.

 

Tajemniczy worek

Mogą być to zabawki, warzywa, przybory. Zgadnij, co jest ukryte w worku J dla młodszych dzieci możemy położyć na stoliku zestaw rzeczy znajdujących się w worku.

 

Karuzela zmysłów /ciuciubabka/

Dziecko ma zakryte opaską oczy, Jego zadaniem jest poruszać się po pomieszczeniu w celu odnalezienia ukrytych skarbów /na pierwszym etapie ustalmy czego szukamy/
po odnalezieniu, po dotyku,  zapachu, musi odgadnąć co to jest. Możemy nakierowywać albo dotykiem w ramię albo udzielać instrukcji słownej… idź prosto ... skręć w prawo... itp.

 

Woreczki strunowe

Szukanie zabawek w ryżu

Wsypujemy do woreczków ryż /najlepiej wcześniej zabarwiony/, wraz z drobnymi zabawkami, monetami czy guzikami. Zadanie dziecka polega na odnalezieniu wśród ryżu, ukrytych przedmiotów.

Kolorowy ryż

Wsypujemy ryż do woreczka dodajemy kilka kropel barwnika i rozcieramy woreczek
w rękach. Dzięki temu dziecko się nie wybrudzi, będzie się przy tym naprawdę dobrze bawić, a i ryż uzyska piękny kolor. Wystarczy taki ryż wysuszyć na papierowych ręcznikach, a później wspaniałej zabawy

 

Zabawa dla naszych paluszków

Potrzebujemy woreczek na lód, do którego wrzucamy koraliki, wlewamy wodę i bawimy się przesuwając koraliki z miejsca do miejsca.

Poszukiwanie skarbów w niebieskiej galaretce.

Proste przepisy na masy sensoryczne, można stworzyć je w domowym zaciszu,
ze składników, które ma większość z Was w swoich domach:

  • masa marchewkowa - 4 marchewki ugotowane plus mąka ziemniaczana /można wykorzystać inne warzywa/,

  • kaszolina - kasza manna błyskawiczna /kakao lub sok malinowy/ woda ciepła,

  • piasek piernikowy:4 szklanki mąki pszennej, 1/2 szklanki oleju zwykłego, przyprawa
    do piernika.

 

Sensoryczne gniotki

Potrzebujemy balony i różne ziarna i mąkę ziemniaczaną. Możemy gniotki przygotować podwójnie i następnie poszukiwać dwóch takich samych.

Butelki sensoryczne

Trzy pomysły na butelki. Zawartość może być sucha, jak i mokra, wykorzystać możemy praktycznie wszystkie drobne elementy, kasze, makaron, koraliki, wstążeczki, brokat,  puszki, muszelki, kulki, piasek, małe zabawki, czy kolorowy ryż. Dzieci bawiąc się rozwijają słuch i  wzrok. Do mokrych potrzebujemy wody i brokatu.

Dzieci bawiące się w Zamku Skoków

Rozwijanie zmysłu dotyku

  • Masaż strumieniem wody, regulacja siły i rodzaju strumienia, odczuwanie oporu wody, jej temperatury.

  • Pocieranie ciała z różna siłą materiałem o różnej fakturze, twardości, sprężystości (gąbki, myjki, szczotki, pumeks).

  • Smarowanie ciała pianą, odczuwanie jej konsystencji i lekkości.

  • Pocieranie ciała solą do kąpieli, odczuwanie siły nacisku, porowatości i szorstkości soli.

  • Smarowanie twarzy i rąk kremem, oliwką, balsamem połączone z masażem lub/i samodzielnym rozsmarowywaniem substancji na skórze.

  • Masaż twarzy, jamy ustnej elektryczną lub zwykłą szczoteczka do zębów.

  • Dotykanie i zabawa kisielem, galaretką, krochmalem, budyniem – odczuwanie konsystencji tych substancji, ich temperatury, smarowanie ciała i masaż dłoni tymi substancjami, rozsmarowywanie ich rękami na glazurze.

  • Malowanie na glazurze, lustrze pianką do golenia, do włosów – odczuwanie ich konsystencji.

  • Malowanie farbami pędzlem, gąbkami, rękoma.

  • Przekładanie rękami z pojemnika do pojemnika, rozgniatanie, przesypywanie przez sito, wyławianie drobnych przedmiotów z produktów o różnej konsystencji (ryż, kasza, mąka pszenna i ziemniaczana, groch, fasola, herbata liściasta i granulowana, bułka tarta, makarony w różnych kształtach).

  • Dotykanie, ugniatanie, wałkowanie, lepienie z przygotowanej własnoręcznie masy solnej.

  • Dotykanie produktów spożywczych (sery, musztarda, majonez, chrzan, jogurty, owoce i warzywa ze skórką i obrane, pieczywo, mięso, wędliny, dżem, ugotowane jajko ciepłe i zimne itd.).

  • Obieranie, ścieranie, krojenie owoców i warzyw.

  • Wydobywanie pestek z owoców cytrusowych, odczuwanie konsystencji miąższu owoców, lepkości rąk podczas tej czynności.

  • Dotykanie, składanie, gniecenie torebek foliowych i papierowych o różnej fakturze.

  • Zgniatanie między palcami folii bąbelkowej.

  • Pocieranie ciała ręcznikami o różnej szorstkości (z różną siłą).

  • Kierowanie strumienia powietrza z suszarki do włosów na różne części ciała – odczuwanie temperatury, siły podmuchu powietrza, trzymanie przez dziecko samodzielnie włączonej suszarki.

  • Dotykanie lodu, pocieranie kawałkiem lodu wybranych części ciała i okolic ust.

  • Dotykanie działającej pralki, odczuwanie jej temperatury i wibracji.

  • Odczuwanie wibracji włączonej golarki elektrycznej trzymanej przez dziecko samodzielnie w ręce, w miarę możliwości golenie włosów dziecka przy użyciu takiej golarki.

  • Zabawa mydłem – odczuwanie jego śliskiej konsystencji, kształtu, mydlenie ciała, wytwarzanie piany.

  • Odczuwanie temperatury i siły strumienia wody, dotyku gąbki/zmywaka, piany podczas zmywania naczyń.

  • Odczuwanie oporu naczyń, które wycieramy.

rodzeństwo

Zrób to, co on

Ta zabawa wymaga przygotowań, ale i one służyć będą rozwojowi dziecka. W niepotrzebnych w domy książeczkach, gazetach lub broszurach reklamowych  wyszukujemy rysunki i zdjęcia osób w różnych pozycjach. Mogą to być cale sylwetki lub tylko ręce albo twarz (mina). Wycięte obrazki naklejamy na kartki (np.formatu A-6). Czym więcej kartek przygotujemy, tym ciekawsza będzie zabawa. Dziecko może losować kartki i wykonywać pokazaną pozycję. Możemy też rozłożyć kartki na podłodze tak, żeby utworzyły chodniczek gry- ganianki i poruszać się po nim zgodnie z wskazaną na kostce liczbą oczek. Na jakim polu staniemy, taką pozycję/ minę musimy wykonać.

 

Zabawy z klamerkami bieliźnianymi

Klamerki to tania i łatwo dostępna pomoc do pracy z dziećmi. Można je wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Oto kilka z nich:- korona - pasek sztywniejszego papieru (np. gazeta kilkakrotnie złożona) łączymy tak, żeby pasował do obwodu głowy dziecka. Do paska dziecko przypina klamerki.- płotek - przypinamy klamerki do rantu  pudelka lub puszki- odtwarzanie rytmów – przypinamy klamerki zgodnie z ustalonym rytmem np.: czerwony, zielony, niebieski, czerwony, zielony …- schemat ciała – przypinamy klamerkę do ubranka dziecka, zadanie polega na określenie miejsca, w którym się znajduje. Poziom szczegółowości zależy od wieku i możliwości dziecka. Zadanie możemy utrudnić, prosząc dziecko o przypięciu nam klamerki w takim samym miejscu.- klasyfikowanie – przypinamy klamerki zgodnie z podanym warunkiem np: czerwone do czerwonej kartki, zielone do zielonej, albo czerwone do kartek z rzeczownikami, zielone do tych, na których napisaliśmy czasowniki.

Pisanie na plecach

Rodzic „pisze” na plecach dziecka palcem, palcem w rękawiczce, szczoteczką lub twardym przedmiotem. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co zostało napisane. Dla młodszych dzieci można przygotować kartki z narysowanymi kształtami np. koło, trójkąt, kropka, chmura, kreska, gwiazdka. Rodzic rysuje, te kształty, a dziecko pokazuje to, co zostało narysowane. Starszym dzieciom można pisać litery, cyfry lub ćwiczyć sprawność liczenia (piszemy 5+3, dziecko liczy i podaje wynik).


Rzuty do celu
Na  ścianie przyklejamy karteczki. Mogą być na nich narysowane przedmioty, napisane wyrazy, litery lub cyfry. Zadaniem dziecka jest rzucanie piłką w odpowiednie pola, zgodnie z poleceniami rodzica. Przykładowe polecenia to:
- wceluj w zwierzątko, które daje mleko
- wceluj w liczbę, która jest sumą 6 i 4
- wceluj w sylabę, którą słyszysz na końcu słowa domek
- wceluj w obrazek, w którego nazwie piszemy rz
Modyfikacją może być tu też pozycja dziecka: może stać obunóż, na jednej nodze, leżeć na brzuchu, siedzieć po turecku itp

Kolorowanka w woreczku

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają malować farbami, ten pomysł bardzo im się spodoba! Wystarczy na woreczku namalować jakiś obrazek, do środka wcisnąć kilka kleksów farb
w tubkach i zabawa gotowa!

Ścieżka sensoryczna

To zabawa dla bosych stóp. Na podłodze przygotowujemy trasę składającą się z powierzchni o różnych właściwościach. Mogą to być kawałki tkanin – wełna, jedwab, futerko, płótno, papiery – ścinki gazet, grubszy karton, bibuła, tacki wypełnione cienką warstwą kaszy albo ryżu. Spacerowanie taką ścieżką rozwija nie tylko zmysł dotyku. Dzięki kolorom stymulowany jest też wzrok, a wydające różne dźwięki faktury pobudzają słuch.

Malowanie rączkami

Wystarczy zabezpieczyć podłogę gazetami lub folią, wręczyć farby zrobione z jogurtu naturalnego plus barwników. Małe dzieci malują z rozmachem – im większa kartka, tym lepiej, i oczywiście schodzimy na podłodze, bo z niej nic już nie spadnie.

Co to jest? (zabawa angażująca zmysł dotyku)

W worku umieszczamy różne przedmioty: pompony, kredkę, orzech, miękką i twardą piłeczkę, zmywak, łyżeczkę itp. Następnie prosimy dziecko, aby wyjęło coś miękkiego, twardego, kłującego.

Skaczące kangury

Potrzebujemy worek na śmieci i skaczemy obunóż w kierunku mety zbierając po drodze jedzenie /np. kule papierowe/.

Wyodrębnianie i nazywanie części ciała na sobie i innej osobie

  • Omówienie funkcjonowania każdej z nich, np. co robi moja buzia, moje ręce, moje nogi?

  • Wymienianie i nazywanie części ciała w sekwencji od góry do dołu i odwrotnie

  • Wymyślanie i pokazywanie na jakie sposoby możemy poruszać różnymi częściami ciała.

  • Uzupełnianie braków w obrazkach

  • Obrysowywanie na dużym kartonie własnego ciała lub różnych części np. dłoni, stopy

  • Pojedynek na miny

  • Wykorzystanie lustra, piosenek, rymowanek, materiałów o różnej fakturze.

Kształtowanie orientacji przestrzennej w schemacie ciała i przestrzeni poprzez czucie i ruch

Wykonywanie dużych skoordynowanych ruchów w obrębie ciała, stopniowe przechodzenie do bardziej, precyzyjnych skoordynowanych ruchów poszczególnych części ciała. Zachęcanie dziecka do zajęć ruchowych.

  • Krążenie rękoma wyciągniętymi do przodu, w bok.

  • Ćwiczenia na tablicy lub kartce papieru- kreślenie figur oburącz.

  • Naśladowanie skoków pajacyka, pływania żabką, lokomotywy, skrzydeł bociana.

  • Stawianie śmiesznych kroków np. kaczka, zajączek, żabka, konik.

  • Zamalowywanie dużych płaszczyzn.

  • Ruchy wahadłowe głową w różnej pozycji (stojącej, siedzącej, klęku podpartym).

  • Krążenie tułowiem.

  • Przyjmowanie pozycji „jaskółki”, „bociana”.

  • Stawianie dużych kroków, obunóż, podskakiwanie z jednej nogi na drugą

  • Łapanie baniek mydlanych, odbijanie piłki, balona.

  • Przeciwstawianie palców kciukowi ( lewa ręka, prawa ręka, obydwie jednocześnie 0

  • Zabawy paluszkowe np. naśladowanie gry na pianinie, trąbce, mierzenie paluszkami długości

    różnych przedmiotów.

  • Zabawa modeliną, piaskiem, klockami, malowanie palcami.

  • Chodzenie po linie rozciągniętej na podłodze stop za stopą do przodu i do tyłu.

  • Chodzenie pod dyktando np. dwa kroki do przodu, trzy w lewo , pięć w prawo i sześć do tyłu.

    Policz ile trzeba zrobić kroków do łazienki a ile do kuchni lub pokoju.

  • Orientacja na kartce papierze np. narysuj kwiatek w górnym prawym rogu, przyklej naklejkę

    w dolnym lewym.

DOBREJ ZABAWY!

bottom of page